Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest swoistą chorobą zapalną występującą w stawach, które powodują uszkodzenie błony maziowej, stawów chrzęstnych i chrząstki pod chrząstką, przewlekłą chorobą prowadzącą do zrostu i deformacji. Reumatoidalne zapalenie stawów nie wykazuje zapalenia stawów i obecności niskiej jakości pierwiastków we krwi. Jest to jedno z najczęstszych przewlekłych zapalnych artretyzmu w Wietnamie, a także w wielu krajach na całym świecie, które stanowią 0,5-2% populacji [2] . Reumatoidalne zapalenie stawów jest typową chorobą autoimmunologiczną u ludzi, występującą w postaci przewlekłego stanu zapalnego w wielu stawach obwodowych, charakteryzującą się: obrzękiem , bólem stawów , sztywnością poranną i bilateralną symetrią. Ponadto występują objawy ogólnoustrojowe (zmęczenie, bladość, gorączka ...) i inne uszkodzenia narządów.

Przyczyna

Przyczyna choroby nadal nie jest w pełni zrozumiała. Ostatnio zasugerowano, że RA jest chorobą autoimmunologiczną, obejmującą następujące czynniki:

Patogeny: mogą być wirusami, bakteriami, alergenami, ale jeszcze nie zostały zidentyfikowane.

Czynniki podstawowe: Choroba silnie koreluje z płcią (70-80% kobiet) i wiekiem (60-70% u mężczyzn powyżej 30 lat).

Czynniki genetyczne: rodzinne powiązanie, związane z antygenem HLA DR4 (60-70% pacjentów z tym czynnikiem, natomiast 30% w społeczności).

Inne sprzyjające czynniki: wilgotne środowisko życia, osłabienie zmęczenia ciała, infekcja zimna, operacja.

Objawy

Etap początkowy

Choroba zwykle rozpoczyna się powoli, stopniowo narasta, tylko około 10-15% choroby zaczyna nagle i ostro. Przed objawami stawów pacjenci mogą mieć objawy takie jak łagodna gorączka, zmęczenie, utrata masy ciała, pocenie się, drętwienie kończyn. Ten okres trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, a następnie zmienia się w okres pełnowymiarowy. [1]

Okres emisji

Często pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów (zwana również reumatoidalnym zapaleniem stawów). Najczęściej spotykane są nadgarstki (90%), stawy w pobliżu ręki (80%), stawy palcowe (70%), stawy kolanowe (90%), stawy skokowe (70%), stopy (60%), łokcie (60%). Niezbyt często stawy, takie jak biodra, kręgosłup, stawy, stawy barkowe, zapalenie stawów, jeśli zapalenie stawów zwykle znajduje się na późnym etapie. [1]

Diagnoza

Istnieje 11 standardów, w tym 6 kryteriów klinicznych i 5 kryteriów podklinicznych:

Mieć sztywność poranną.

Ból podczas badania lub podczas przechodzenia z jednego lub więcej stawów.

Obrzęk co najmniej jednego stawu.

Obrzęk wielu stawów jest spuchnięty po spęcznieniu stawów krótszy niż 3 miesiące.

Obrzęk stawów jest symetryczny po obu stronach.

Są nasiona pod skórą.

RTG czaszki, wąskie stawy.

Waaler Rose lub lateks (+) co najmniej 2 razy.

Ilość mucyny w płynie stawowym zmniejsza się.

Biopsja cząstek ujawniła typowe zmiany.

Biopsja błony maziowej wykazuje 3 lub więcej zmian.

Upewnij się, że masz siedem cieląt lub więcej i chorujesz dłużej niż 6 tygodni. Diagnoza określa, kiedy znaleziono 5 lub więcej cieląt, a czas trwania choroby przekracza 6 tygodni. Rozpoznanie podejrzewa się, gdy występują 4 choroby pierwotne i 4 tygodnie.

Standard ACR - 1987

Istnieje siedem kryteriów:

Poranna choroba trwa ponad godzinę.

Ból trwa co najmniej 3 z 14 następujących stawów: w pobliżu (2), palca wskazującego (2), nadgarstka (2), łokcia (2), poduszki (2), kostki (2) palce (2).

Obrzęk jednej z trzech pozycji: bliskie kostki, stawy palców, nadgarstki.

Obrzęk stawu.

Są nasiona pod skórą.

Reakcja niskiego współczynnika kształtu (+).

Typowa radiografia.

Diagnoza określa, kiedy są 4 lub więcej kryteriów.