Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Objawy i leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba powoduje objawy biegunki, bóle brzucha , skurcze jelit, krew w stolcu, utrata masy ciała ... Jeśli do długotrwałej choroby może powodować poważne komplikacje, więc trzeba wczesnego wykrywania i metod leczenia w czasie czas

Ból brzucha jest objawem choroby Leśniowskiego-Crohna.

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną jelit, która przede wszystkim powoduje owrzodzenie jelita cienkiego i okrężnicy, ale może również wpływać na dowolną część przewodu pokarmowego. Choroba jest również nazywana ziarniniakiem jelitowym, zapaleniem okrężnicy, zapaleniem jelit lub zapaleniem okrężnicy.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest ściśle związana z niektórymi przewlekłymi chorobami okrężnicy zwanymi wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego . Te dwie choroby są powszechnie nazywane IBD. Choroby nie mają swoistego wyleczenia, po rozpoczęciu choroby mają tendencję do przechodzenia od nawrotu do nawrotu i odwrotnie.

Choroba występuje zwykle u krewnych. Jeśli bliscy mają chorobę Leśniowskiego-Crohna, szanse na jej uzyskanie są wyższe niż zwykle. Występuje również często u krewnych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Powoduje chorobę Crohna

Przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna jest nieznana. Niektórzy naukowcy uważają, że czynniki, które mogą powodować choroby to:

Środowisko

Dieta

Czynniki genetyczne

Wiele dowodów medycznych sugeruje, że palenie może również zwiększać ryzyko rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 1 milion osób z zapaleniem jelit, zwykle u ludzi 15-30, ale może to dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Częstość występowania w Europie i Ameryce Północnej jest wyższa niż w innych krajach.

Objawy

Choroba Leśniowskiego-Crohna objawia się w 2 postaciach: ostrej i przewlekłej

Ostre

Chore z objawami takimi jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, wysoka gorączka 39-40 o C, bóle brzucha w prawej okolicy miednicy, ból po jedzeniu, ulga w jelicie zakończony ból. Pacjenci mdłości i wymioty, są przypadki puścić, krwawe stolce. Ból brzucha, ból ciśnieniowy, czasem wyczuwalny w prawym dole. Badania krwi pokazują wzrost ilości leukocytów.

Chroniczny

Choroba postępuje powoli, trwa 2-4 lata, czasem więcej. Pacjenci często mają objawy, takie jak ostra, z towarzyszącą niedokrwistością i powikłaniami, takimi jak perforacja jelit, szczelność jelit, wyciek z jelita krętego do okrężnicy, pęcherz moczowy i inne sąsiednie narządy. Okrężne RTG mogą wykazywać powiększone lub zwężone obrazy jelit, zmiany zapalne, wrzody lub przecieki.

Jest to bardzo trudna do zdiagnozowania choroba, ponieważ uszkodzone jelito kręte znajduje się w prawej komorze, z objawami podobnymi do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia okrężnicy, gruźlicy, torbieli jajnika, zapalenia jajnika, kranów. Jajka, połamane poza macicą ... Dlatego pacjent powinien natychmiast udać się do szpitala i poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Znaki ostrzegawcze

Choroba Leśniowskiego-Crohna może powodować komplikacje, takie jak ciężkie odwodnienie, odwodnienie, nietrzymanie moczu i wrzód trawienny.

Jeśli masz takie objawy, udaj się do placówki medycznej, aby zapewnić opiekę i leczenie na czas. Z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna organizm nie wchłania niektórych składników odżywczych i traci znaczną ilość niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli masz wymioty i silny ból brzucha, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza na prześwietlenie lub badanie USG, jeśli u pacjenta wystąpiła niedrożność częściowa lub całkowita. W ciężkich przypadkach ciała obce powodujące blokady jelitowe wymagają zabiegu chirurgicznego.

Dzieci i osoby starsze powinny być regularnie monitorowane, zazwyczaj choroba Leśniowskiego-Crohna jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku, ponieważ niezbędne są słabe układy odpornościowe, a pożywienie dla organizmu.

Zabiegi

Leczenie medyczne

To jest podstawowe leczenie. Pacjenci powinni zwracać uwagę, aby zapewnić dobre trzy etapy:

Odpoczynek

Zjedz

Leki

Odpocznij w łóżku dla wszystkich objawów. Jedz pokarmy bogate w energię, białko i witaminy, więc weź antybiotyki, witaminy, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne i leki objawowe (zgodnie z zaleceniami lekarza).

Leczenie chirurgiczne

Wskazania do absolutnego wyleczenia choroby Leśniowskiego-Crohna, krwawienia z jelit, przypadków powikłań bakteryjnych, przypadków przetoki jelitowej z innymi narządami.

Błędy, które ma choroba Leśniowskiego-Crohna

Oto niektóre z błędów, które wiele osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna ma negatywny wpływ na ich zdrowie:

Nie wybieraj właściwego lekarza

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest dość złożona, leczenie zawsze się zmienia. Aby uzyskać najlepsze leczenie, należy udać się do doświadczonych gastroenterologów, którzy leczą chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ponieważ leczenie tej choroby jest bardzo łatwe do zerwania.

Nie postępuj zgodnie z planem leczenia

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna wymaga długofalowej strategii, nie należy przerywać stosowania leku bez zgody lekarza, nawet jeśli objawy nasilają się lub ustępują. Istnieje wielu pacjentów, którzy zażywają leki, aby zobaczyć objawy remisji, przestali z nich korzystać, co może łatwo doprowadzić do powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna. Dlatego pacjenci powinni postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie długotrwałe, jeśli nie chcą zakończyć leczenia.

Nieuzasadnione żywienie

Odpowiednia dieta wpływa na stan pacjenta. Musimy spróbować dowiedzieć się, w jaki sposób żywność wpływa na stan. Zły efekt będzie polegał na wyeliminowaniu i zbudowaniu odpowiedniego systemu.

W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna wchłanianie składników odżywczych, takich jak witamina, jest dość słabe, więc trzeba dodać witaminy i minerały z leku.

Nie odwiedzaj regularnie

Należy regularnie zwracać się do lekarza prowadzącego, aby porozmawiać o stanie pacjenta, aby lekarz zrozumiał jego stan i zmiany w planowanym leczeniu.

Palenie

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zwiększając ryzyko wybuchu epidemii. Najlepiej jest zrezygnować z przyzwyczajenia, aby chronić swoje zdrowie